Borsada yeni rekor geldi

Açılışta BIST 100 endeksi, evvelki kapanışa nazaran 32,01 puan ve yüzde 0,81 kıymet kazanarak 3.966,64 puan ile tüm vakitlerin en yüksek düzeyini gördü.

Bankacılık endeksi yüzde 0,96 ve holding endeksi yüzde 0,79 artış kaydetti. Tüm kesim endeksleri güne yükselişle başlarken, en fazla kazandıran yüzde 3,2’yle bilişim oldu.

BIST 100 endeksi, cuma günü yüzde 0,87 artarak 3.934,63 puan ile tüm vakitlerin en yüksek kapanışını gerçekleştirdi. Endeks, global piyasalardan olumlu ayrıştığı geçen hafta genelinde ise yüzde 8,48 bedel kazandı.

Analistler, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) ultra şahin para siyasetlerinin sonuna yaklaşıldığına ait beklentilerin güçlenmesi ile global çapta risk iştahının arttığını söyledi.

Cuma günü The Wall Street Journal gazetesinde yer alan bir haberde, kimi Fed yetkililerinin hem faiz artışlarının suratını yakında yavaşlatma hem de faiz artışlarını gelecek yılın başlarında durdurma niyetinin sinyallerini vermeye başladığı belirtildi. San Francisco Fed Başkanı Mary Daly de para siyasetinde şahin adımların devam etmesi halinde iktisadın zora girebileceğini, Fed’in bu durumu dikkate alması gerektiğini kaydetti.

Daly’nin açıklamalarının akabinde daha evvel 75 baz puanda ağırlaşan Fed’in aralık ayı toplantısına ait faiz artırımı beklentileri 50 baz puana evrildi. Banka’nın kasım toplantısında faizleri 75 baz puan artıracağına yönelik beklentilerin ise korunduğu görüldü.

Analistler, bu hafta Avrupa ve Japonya merkez bankalarının faiz kararlarının yanı sıra ağır data gündeminin piyasaların tarafı üzerinde tesirli olmasının beklendiğini belirterek, İngiltere başta olmak üzere siyasi gelişmelerin de yatırımcıların odağında olacağını söz etti.

Bugün yurt içinde finansal hizmetler inanç endeksi, yurt dışında ise dünya genelinde açıklanacak öncü imalat sanayi ve hizmet dalı Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI) bilgilerinin takip edileceğini aktaran analistler, ağırlaşacak bilanço periyodu hasebiyle pay bazlı oynaklığın da artabileceğini kaydetti.

Analistler, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 4.000 puanın direnç, 3.900 ve 3.840 düzeylerinin takviye pozisyonunda bulunduğunu bildirdi.

KAYNAK: AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir