7,1 milyon hektar arazi suya kavuştu


ANKARA (İGFA) – DSİ Genel Müdürlüğü, global ısınma ile birlikte besin arz güvenliğinin sağlanması için sulama yatırımlarına sürat verdi.

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, dünya nüfusunun artması ile pak ve inançlı besine olan talebin süratle yükseldiğini belirterek, Birleşmiş Milletlerin dünya nüfusu üzerine yaptığı projeksiyona nazaran 2050 yılında nüfusun yaklaşık 9 milyara, Türkiye İstatistik Kurumu’nun yaptığı projeksiyona nazaran Türkiye nüfusunun yaklaşık 95 milyon bireye ulaşmasının beklendiğine dikkati çekti. Yumaklı, son yıllarda global ısınmanın tesiriyle yağışlardaki azalmaya bağlı olarak yaşanan kuraklıklarla birlikte suyun nedenli değerli olduğu bir sefer daha müşahede edildiğinin belirterek, ““Gelinen noktada tarıma ve suya bağlı besin güvenliği ve arzı en kıymetli mevzumuz haline gelmiştir. Sulama, tarımda çarpan tesiri gösteren bir yatırımdır. Sulu tarıma geçiş, başta tarım bölümüne hizmet sunmakla birlikte öbür dallara de itici bir güç olmaktadır. Sulama ile daha çeşitli, daha fazla ve kaliteli üretim yapabilmek mümkündür” sözlerini kullandı.

Türkiye’nin tarım yerleri yaklaşık 24 milyon hektar olduğunu anımsatan Yumaklı, bunun teknik ve ekonomik olarak sulanabilecek arazi ölçüsünün 8,5 milyon hektar olarak belirlendiği bilgisini verdi. Bakan Yumaklı, 2023 yılı itibariyle teknik ve ekonomik olarak sulanabilir arazinin yüzde 80’nine karşılık gelen yaklaşık 7,1 milyon hektar arazinin sulamaya açıldığını vurguladı.

“ZİRAİ GELİRİ 5 KAT ARTIRIYOR”

Kuru tarım yapılan alanlardaki kısıtlı bitki deseni, geliştirilen sulama projeleri ile çeşitlilik gösterdiğine işaret eden Yumaklı, şu değerlendirmede bulundu:

“Sulanan alanlardaki üretim bedeli artışı ve gayri safi ulusal zirai gelir, projesiz duruma nazaran yaklaşık 5 kat artış görülmektedir. Bu durum bir yandan kırsal kalkınmanın amaçlarından olan yoksulluğun azaltılması maksadına hizmet etmekte; bir taraftan da hayat standardını yükselttiği için göçü önlemektedir. Bakanlığımızın esaslı kuruluşu DSİ Genel Müdürlüğümüz 2024 yılında da sulama yatırımlarına süratle devam edecektir. Bu yıl içinde 65 adet sulama tesisi, 23 adet toplulaştırma projesini tamamlayarak milletimizin hizmetine sunmayı hedefliyoruz.

2024 yılında yapılacak yatırımlarla; sulamaya açılan alanı 7,1 milyon hektardan 7,23 milyon hektara, toplulaştırması tamamlanan alan ölçüsünü 7,3 milyon hektardan 7,9 milyon hektara yükseltmeyi hedefliyoruz.”

TAMAMLANACAK BİRTAKIM PROJELER

Bakan Yumaklı, Konya Ovası 1,2,3 Sulamaları İkmali (11.820 ha sulama), Çorum Koçhisar Sulaması 2. Kısım (4.267 ha sulama), Samsun 19 Mayıs Barajı Sulaması (7.693 ha sulama) Diyarbakır Silvan Kuruçay Barajı Sulaması (5.030 ha sulama) ve Kayseri Bünyan Elbaşı-Karadayı Sulaması (5.402 ha sulama) projelerinin bu yıl içinde tamamlanacağını kaydetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir