Avrasya Tüneli başarısını tescillemeyi sürdürüyor

İSTANBUL (İGFA) – Asya ve Avrupa kıtalarını deniz tabanının altından birbirine bağlayarak seyahat müddetini 5 dakikaya indiren Avrasya Tüneli, muvaffakiyetini tescillemeye devam ediyor.

2023 yılında Ekonomik Kalkınma ve İş Birliği Örgütü’nün (OECD) sürdürülebilir altyapı yatırımlarını teşvik eden Mavi Nokta Ağı’nın pilot uygulama sürecini muvaffakiyetle tamamlayarak dünyada ulaştırma alanındaki birinci pilot proje olan Avrasya Tüneli; çevresel, toplumsal ve kurumsal yönetişim alanındaki yeterli uygulamaları ve bulunduğu kente sağladığı uzun vadeli ekonomik tesir nedeniyle İstanbul PPP (KÖİ) Haftası’nda Yılın ESG Projesi Ödülünün sahibi oldu.

Kamu Özel Sektör İş Birliği (KÖİ) alanında, dünyanın en değerli aktiflikleri ortasında olan İstanbul PPP (KÖİ) Haftası, 50’den fazla ülkeden profesyonelin iştirakiyle düzenlenirken, 2015 yılından bu yana, Kamu Özel Sektör İş Birliği Araştırma Merkezi tarafından düzenlenen ve bu yıl birinci sefer İstanbul KÖİ Ödülleri’nin başlatıldığı İstanbul PPP Haftası’nda Avrasya Tüneli de bir mükafata layık görüldü. Yılın ESG Projesi Mükafatı, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek tarafından Avrasya Tüneli Yönetim Kurulu Üyesi Özge Arıoğlu’na takdim edildi.

AVRASYA TÜNELİ’NDE HER ADIM SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK MİSYONU İLE ATILIYOR

Sosyal-çevresel tesirler gözetilerek planlanan Avrasya Tüneli’nin her adımı, sürdürülebilir bir dünya yaklaşımıyla ve kurumsal vatandaşlık misyonuyla atıldı. Yapılan tüm çalışmalar, projelendirme etabından başlayarak, inşaat ve işletme evrelerinde fizikî, doğal, kültürel, toplumsal ve sosyoekonomik etraf üzerindeki tesirlerinin araştırılmasına ve minimize edilmesine yönelik Çevresel ve Toplumsal Tesir Kıymetlendirme (ÇSED) kapsamında yürütüldü. UNESCO Dünya Miras Listesi’ne kayıtlı İstanbul’un tarihi yarımadasında yapılan tüm tasarım ve inşaat çalışmaları, UNESCO teklifleri dikkate alınarak gerçekleştirildi.

Hatırlanacağı üzere kısa mühlet evvel ise Avrasya Tüneli’nin İşletme ve Bakım Binası ile Asya Havalandırma Binalarında Güneş Gücü Santrali (GES) devreye alınmıştı. Optimum sayıda panel ve yüksek teknoloji eseri inverterler ile tasarlanan GES’in yıllık üretimi ile projeye ilişkin data merkezlerinin elektrik gereksinimini karşılanıyor. İşletme, bu sayede hem gücünü pak kaynaklardan sağlamış hem de karbon emisyonunu yıllık 190 ton azaltmış olacak. Yönetişim ve şeffaflık bahislerine da kıymet veren Avrasya Tüneli, 2022 yılında hem projenin inşaat ve işletme periyodu performanslarına ait ayrıntılı bilgilerini hem de üretiminde kullanılan Kamu Özel Sektör İş Birliği Modelini anlatan bir rapor hazırlayarak web sitesi üzerinden kamuoyu ile paylaştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir