Bahçeli: Kurtuluş Savaşı’nda soğan edebiyatı yapan, patates tantanası çıkaran yoktu

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, seçim çalışmaları kapsamında geldiği Kastamonu Cumhuriyet Meydanı’nda açıklamalarda bulundu. “Sel ve su taşkınlarını istismar edenleri 14 Mayıs’ta şaşkına çevirecek misiniz?” diye soran Bahçeli, “Bu ‘evetler’ sayesinde sinsi tuzakları bozacağız’ dedi.

Bahçeli’nin konuşmalarından satırbaşları:

Siyaset ve demokrasi tarihimizin stratejik mahiyeti olağanüstünün fevkinde olan 14 Mayıs seçimlerine 20 gün kala Kastamonulu kardeşlerimin huzurundayız. Hepinizi en içten muhabbet ve hürmetlerimle selamlıyorum. Bizleri kavuşturan Allah’a şükrediyorum. Siyasi, ideolojik ve fikri eğilimi nasıl olursa olsun, Kastamonu’da yaşayan bütün vatandaşlarımı hasretle kucaklıyorum.

Bu açık hava toplantımızın düzenlenmesinde emeği geçen bütün dava arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Cumhuriyet Meydanı’ndaki demokrasi şölenimize güzel geldiniz, sefalar getirdiniz diyorum.

Çok Pahalı Vatandaşlarım, Aziz Dava Arkadaşlarım,

YERİ GELDİ YANDIK, YERİ GELDİ DEPEMLE SARSILDIK: Türkiye’miz 2018 yılından buyana pek çok felaketle çaba etti. Yeri geldi yandık, yeri geldi salgın hastalıklarla boğuştuk, yeri geldi zelzelelerle sarsıldık, yeri geldi sel ve su taşkınlarına maruz kaldık. Hamd olsun tüm felaketlere karşı inançla direnç gösterdik, hiç birisine boyun eğmedik. Ülkemizin zora girmesine bıyık altından gülenlere, bu suretle ganimet avcılığına heves edenlere fırsat vermedik. Siyasi, ekonomik ve toplumsal kriz yolu gözleyenleri, bu kapsamda ayin yapanları hayal kırıklığına uğrattık.

ASRIN EN BÜYÜK FELAKETLERİNDEN BİRİNİ YAŞADIK: Özellikle 11 Ağustos 2021 tarihinden itibaren Bartın, Sinop ve Kastamonu’nun da bulunduğu Batı Karadeniz’de çok yağışlar hayatın olağan akışını çok olumsuz etkilemiş, 100’e yakın vatandaşımız da hayatını kaybetmişti. Kastamonu’nun kimi ilçelerinde sel ve su taşkınlarının acıklı ve ağır sonuçları görülmüştü. Elbette son bir asrın en büyük felaketlerinden birisini de 6 Şubat 2023 tarihinde milletçe yaşadık. Pazarcık ve Elbistan merkezli ikiz sarsıntıda 50 bin 500 kardeşimiz ebediyete irtihal etti, 110 bine yakın kardeşimiz de yaralandı.

EKSİLENİN YERİNE DAHA DÜZGÜNÜNÜ KOYACAĞIZ: Sahiden ülkemiz çetin imtihanlardan geçti. Lakin hiçbir felakete teslim olmadık. Hepsinin yaralarını el birliğiyle sardık, sarıyoruz, buna da devam edeceğiz. Yıkılanın yerine çok daha sağlamını yapacağız. Yananın yerine çok daha hoşunu dikeceğiz. Eksilenin yerine daha güzelini koyacağız. Allah’ın müsaadesiyle de tarihi seyahatimizi kararlılıkla sürdüreceğiz. Sarsıntı, yangın, hastalık, sel ve su taşkınlarında hayatlarını kaybetmiş kardeşlerimize Cenab-ı Allah’tan rahmetler niyaz ediyorum. İnanıyorum ki, Cumhuriyet’in yeni yüzyılında, güçlü ve muktedir devleti daima birlikte ihya edeceğiz.

Devletin gücü, milletin ferasetiyle her pürüzü birlikte aşacağız. Bugüne istikrar, yarına huzur diyerek daima birlikte başaracağız. Ulusal birlik ve kardeşlikle daima birlikte yaşayacağız. Yeni hayatı, yeni Türkiye’de daima birlikte kuracağız. Bizim anlayışımızda, evvel ülkem ve milletim, sonra partim ve ben unsuruyla birlikte devlet ve milletiyle her şeyden evvel Türkiye kavrayışı hakimdir. 6 Şubat 2023 Pazarcık ve Elbistan merkezli sarsıntıların üzerinden 2 ay 18 gün geçmiştir. Bu müddet zarfında dünyada çok ender görülecek bir seferberlik ruhuyla felaketin derin izleri süratle silinmiştir.

650 BİN KONUTUN TESLİMİ PLANLANDI: Sarsıntıya sağlam konutların temelleri atılmış, 319 bini bir yılda bitirilmek üzere 650 bin inançlı konutun yapılarak hak sahibi depremzede kardeşlerimize teslimi planlanmıştır. Zelzele bölgesinde birinci etapta 105 binden fazla konutun imal süreci de başlamıştır. Bu tablo büyük bir diriliş atılımıdır. Bu gelişme Türk milletinin, Türkiye Cumhuriyeti’nin müstesna gücüne işarettir. İmanın olduğu yerde imkan da vardır ve ortadadır. Bizim için imkansız diye bir şey yoktur. Hayatını kaybetmiş insanlarımızı geri getiremesek de, onların anılarına hürmet duymamız, geride bıraktıkları yakınlarını ve ailelerini kutlu bir emanet üzere görüp onların acil muhtaçlıklarını karşılamamız mümkün ve mukadderdir. Cumhur İttifakı’nın özü sağlamdır, kelamı senettir, duruşu yerli ve ulusaldır. Biz diğerlerine benzemeyiz, diğerleri üzere yerimizde saymayız. Boşa sallayıp dolu tutmanın peşinden hiç koşmayız. Yaptık mı adam üzere yaparız, milletimiz ne diyorsa onu söyler, onu savunuruz. Zira tarafımız Türkiye’dir. Zira tarafımız mazlum gönüllerdir.

MEMNUNİYETLERE ŞAHİT OLDUK: Geçtiğimiz Cumartesi günü inşası projelendirilen 143 bin köy konutundan bir kısmının tamamlanmasına Sayın Cumhurbaşkanımızla beraber mahallinde memnuniyetle şahit olduk. Gaziantep’in Nurdağı ilçesinde imali biten köy meskenlerinin teslim merasiminde umut dolu geleceğimizin aydınlığını gördük. Kelamımız kelamdır, hiçbir insanımızı açıkta bırakmayacağız. Bugüne kadar her vaadimizi yaptık, her kelamımızı tuttuk, hiçbir insanımıza sırt çevirmedik, bundan sonra da çevirmeyeceğiz. Türkiye’nin önü açıktır, istikbal Türk milletinindir. 14 Mayıs’tan sonra eser ve hizmet siyaseti kesintiye uğramamalıdır. Ülkemiz bir yol kazasına mahkum olmamalıdır. Yazılan dış menşeli karanlık senaryoda figüranlığa talip olan zillet partilerine Kastamonu’dan çığ üzere bir reaksiyon gelmelidir.

Şimdi siz söyleyiniz, şu sorularıma okkalı bir yanıt veriniz:

Sel ve su taşkınlarını istismar edenleri 14 Mayıs’ta şaşkına çevirecek misiniz? (Evet)

Depremden siyasi rant düşü kuranlara haddini bildirecek misiniz? (Evet)

Nerede bu devlet diye amaçlı ve marazi soru soranlara dünyanın kaç bucak olduğunu öğretecek misiniz? (Evet)

Bu evetlerin ilhamıyla iç ve dış kuşatmayı yaracağız. Bu evetlerin sayesinde sinsi tuzakları bozacağız. Bu evetlerle Türk ve Türkiye Yüzyılını gerçeğe dönüştüreceğiz. Daima birlikte Türk milletiyiz, her şeyden evvel de Türkiye’yiz.

14 Mayıs 2023 tarihinde, 13’üncü Cumhurbaşkanıyla birlikte 28’inci Devir Türkiye Büyük Millet Meclis’i ulusal iradenin emsalsiz tercihiyle aşikâr olacaktır. Kastamonulu kardeşlerim tertemiz iradeleriyle ülkemizin yazgısı ve geleceği üzerinde takdir haklarını kullanacaklardır. Tarihin her güçlü devrinde Kastamonu vatanına sahip çıktı. Kastamonu zillet karşısında hiçbir vakit duyarsız kalmadı.

KASTAMONULU BAYANLAR ULUSAL GAYRETE MÜHÜR VURDU: Eziyet karşısında suskunluğa gömülmedi. Tarihi gerçekleri bilenler bilir, zillet çatısı altında toplananlar ise kuşkusuz bu gerçeklerden bihaberdir. İnebolu’dan Ankara’ya Türk milletinin hasretleri rahmetle yad ettiğimiz kahraman jenerasyon marifetiyle taşınmıştı. “Kayıkla Kağnının” işbirliği Türk’ün gayret ruhunu harekete geçirmiş, buradan Anadolu’ya ulaştırılan silah ve mühimmatlar Kurtuluş Savaşı’nın seyrini değiştirmişti. Dikkat edin, o tarihlerde soğan edebiyatı yapan, patates tantanası çıkaran yoktu. O tarihlerde, bir lokma kuru ekmekle öğün geçirenler vatanımızı geçmeyi hedefleyen işgalcilere inanç ve iradeleriyle direnmişlerdi. Elde yok, avuçta yoktu; ancak bir vatan, bir bayrak, bir bağımsızlık aşkı vardı ve kahramanlarımızın iliklerine kadar işlemişti. Şehit olmayı göze almış, soğukta donma ihtimaline bile aldırmadan yollara düşmüş Kastamonulu civanmertler tarih yazmışlardı. İş başa niyet, yağmur demeden, çamur demeden, kar-kış demeden kağnılarını aziz milletimizin bekası için seferber eden elleri öpülesi Kastamonulu bayanlar Ulusal Mücadele’ye mühür vurmuşlardı. Malumunuz, Şerife Bacı hepinizin, hepimizin ortak gururudur. Sırtında çocuğu olmasına karşın, İnebolu’dan aldığı cephaneyi Kastamonu’ya yetiştirmeye çalışan anamız, bacımız Şerife Hanımın yaşadıkları, o kadar sene geçmesine karşın hala gözlerimizi nemlendirmektedir. Yağışlı havada kağnısındaki mühimmatın ıslanmaması için çocuğunun üzerindeki battaniyeyi alıp mühimmatın üzerine örtecek kadar inanmış bir Türk anasıdır Şerife Bacı. Rahmet ve hayranlıkla andığımız Şerife Bacı, Kastamonu Hükümet Konağı’nın önündeki Kent Meydanı’nda bir abide üzere yükselmektedir.

İşte Kastamonu budur. İşte Kastamonu gerek Şerife Bacı gerekse de Halime Çavuş üzere iyi ve harika neferleri bağrından yetiştirmiştir. Onların tek serveti, tek hazinesi, tutunacakları tek kol vatan ve milletin selametiydi. Yırtık çarıklarıyla, yamalı elbiseleriyle, yarı aç yarı tok halleriyle milletin istiklali için çırpınmalarını hiç unutmayacağız, hiç unutturmayacağız.

Kastamonu tarihin her evresinde misyonunu layıkıyla yaptı. Gereksinim olan her koşul ve durumda vatanseverliğini ispatladı. Kastamonulu kardeşlerim hainlere göz açtırmadı. Çıkarcılara talih tanımadı. Allah’ın müsaadesiyle bundan sonra da tanımayacaktır.

’14 MAYIS’ İLETİSİ: Kastamonu 14 Mayıs’ta da vatanın safında duracaktır. Tekrar Türk milleti diyecektir. Ve daha da kıymetlisi Kastamonulular Şerife Bacı’nın, Halime Çavuş’un yolundan ayrılmayacak, 15’nci yüzyılın kamil ve hidayet sahibi manevi büyüklerimizden olan Pir Şaban-ı Veli Hazretleri’nin öğütlerini yabana atmayacaklardır. Sizlere itimadım tamdır. Kastamonu’ya inancım sonsuzdur. Merhum Vatan şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un 19 Kasım 1920 tarihinde, Nasrullah Cami’nde verdiği iletiler hala canlılığını ve kıymetini korumaktadır. Sevr Anlaşması’ndan bir müddet sonra bu vilayetimize gelen Merhum Akif, herkesi birliğe davet etmiş, tefrikayı kâğıt modülü üzere yırtıp atmıştı. Akif’in 103 yıl önce buradaki konuşmasında şu sözler bilhassa dikkat caziptir: “Düşmanların bugün bizden istedikleri ne filan vilayet, ne filan sancaktır; direkt doğruya başımızdır, boynumuzdur, hayatımızdır, devletimizdir.” Artık vicdan sahibi her kardeşime soruyorum; Bugün de istenen başımız değil midir? Bugün de istenen boynumuz değil midir? Bugün de istenen hayatımız, milletimiz ve devletimiz değil midir? Dünkü bozgunculuk bugün de vardır. Dünkü bölücülük bugün de misliyle tedavüldedir. Hatta dünkü gaflet, dünkü dalalet, dünkü hıyanet bir ziyadesiyle bugüne yansımıştır. Tek eksik fiili işgalin olmamasıdır.

KILIÇDAROĞLU KIŞKIRTICILIĞA SOYUNDU: Lakin Kılıçdaroğlu bu alçak vazifeye taliptir, etnik ve mezhep kışkırtıcılığına soyunmuştur. Çünkü sonunun yaklaştığını anlamış, düştüğü denizde provokasyon yılanına sarılmıştır. İç barış ve huzur ortamını tahrip etmeyi can simidi olarak görmüştür. Terörist Demirtaş’ı ve Soros’çu Kavala’yı hür bırakacağını küstahça açıklamıştır. PKK’yla müzakere ve mütareke Kılıçdaroğlu’nun gündemindedir. HDP’nin kayyum partisi Yeşil Sol Parti Kılıçdaroğlu’yla yan yanadır. Diyanet İşleri Başkanlığı’nı kaldıracağını, terörle çabayı durduracağını, Türk askerini Irak ve Suriye’den çekeceğini açıklayan iç işgal cephesi Kılıçdaroğlu’yla emel ve hareket birlikteliği içindedir. Zillet ittifakı İHA’lardan, SİHA’lardan, başka yerli ve ulusal savunma sanayi eserlerinden rahatsızdır. Diyorlar ki, 14 Mayıs’tan sonra ABD’yi tatmin edeceğiz, Rusya’ya da Türkiye’nin NATO üyesi olduğunu hatırlatacağız. Diyorlar ki, S-400 Hava Savunma Füze Sistemi’nin tehlikelerini bertaraf edeceğiz. Yani egemenlik haklarımızı, devletimizin onurunu ayağa düşüreceklerini vaat ediyorlar. Pak para bulduk palavrasıyla aldatıyorlar, meğerse uyuşturucu tacirlerinden tutun da tefecilere kadar düşüp kalkmadıkları mihrak neredeyse kalmamış.

Ortada ne para var, ne de parayı vermeyi aklından geçiren. Daima palavra, tam palavra, daima palavra, olay budur. Ne kadar histerik tip varsa, ne kadar güvenlik tehdidi ve kanun kaçağı zihniyet görülüyorsa CHP’nin, DÜZGÜN Parti’nin ve başkalarının tabanındadır. Sizlere soruyorum, haykırışınızla yedi düvele Kastamonu’nun bildirisini ulaştırmanızı bekliyorum:

Türkiye’nin önünü kesmeye çalışan işbirlikçilere karşı çaba halindeyiz, bu uğraşta yanımızda mısınız? (Evet)

Zillete karşı birebir tarafta mıyız? (Evet)

Milliyetçi Hareket Partisi’ne, Cumhur İttifakı’na ve Cumhurbaşkanı adayımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a oy veriyor muyuz? (Evet)

14 MAYIS KAVŞAK NOKTASI: 14 Mayıs Türkiye’mizin bir kırılma ve kavşak noktasıdır. Sizler vereceğiniz oylarla Türk ve Türkiye Yüzyılının sayfalarını açacaksınız. Sizler vereceğiniz her oyla istikrar ve istiklalimizi parlak bir istikbale taşıyacaksınız. Tekrar soruyorum, vereceğiniz evet yanıtınızın dosta itimat, düşmana da kaygı salmasını istiyorum:

14 Mayıs 2023 tarihinde yapılacak Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekilliği Genel Seçimlerine hazır mısınız? (Evet)

Demokrasi ve vatandaşlık misyonunuzu bihakkın yerine getirmek için sandığa gidecek misiniz? (Evet)

Sandığın başında doğruya yanlışsız, yanlışa yanlış diyecek misiniz? (Evet)

Milli haysiyetimize, ulusal huzurumuza, ulusal haklarımıza, ezcümle ulusal varlığımıza dayanak verecek misiniz? (Evet)

Bunları yaparken, önünüze gelen oy pusulasına bakıp, elinize aldığınız mührü bir yanda Cumhurbaşkanı adayımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a, öbür yanda da Milliyetçi Hareket Partisi’ne vuracak mısınız? (Evet)

Biz Kastamonu’yu çok seviyoruz. Biz Kastamonu’dan her vakit razıyız. Şayet Kastamonulular da bizden razıysa, bu sefer tamam diyorlarsa, bu kere önümüzü açıyorlarsa, milletvekili adaylarımızı TBMM’ne göndermeleri artık kaçınılmaz hale gelecektir, gerçekten sizlerden yegâne dileğim de budur. Cumhur, onuruna ne kadar düşkün olduğunu 14 Mayıs’ta gösterecektir. Ulusal Mücadele’nin mükafatı olan Türkiye Cumhuriyeti’nin 100’üncü yıl dönümü cumhurun zaferiyle perçinlenecektir. Diyorum ki, “Devlet ve Milletiyle, Her Şeyden Evvel Türkiye.” Ne yapacaksak birlikte yapacağız. Neyi başaracaksak el ele vererek başaracağız. Emperyalizme esir düşmüş siyasetçiler bir masaya oturmuşlar ve karşımıza geçmişlerdir. Bunlar kimliğini kaybetmişler. Bunlar kökünden kopmuşlar. Bu yüzden zelil olup batmışlar, zillet olup çakılmışlar.

Türkiye’yle hesabı olan kim varsa CHP’ye yoldaş, DÜZGÜN Parti’ye yandaştır. Terör örgütlerine bakınız, hepsi birden zillet ittifakının kanlı paydaşıdır.

KILIÇDAROĞLU BAYRAKSIZLARIN UMUDU: Yeminli Türkiye düşmanları zillet ittifakıyla sırdaştır. Hiç abartısız tabir etmek gerekirse, tehlike büyük, tehdit yakındır. Türkiye Cumhuriyeti’ne pusu kuranların eşkâli belirlidir. Medeniyet ve milletler gayretinde kaybetmemizi planlayanların alayı bilinmektedir. Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu bayraksızların umududur. Bu zat Türkiye’yi içeriden teslim almak için görevlendirilen yabancı komiseridir. PKK, Kılıçdaroğlu’nun destekçisidir. FETÖ, Kılıçdaroğlu’nun can beraberidir. Kapitülasyon hasreti çekenler, İMF yolu gözleyenler, global soygun çeteleri, faizciler, rantçılar, karanlık lobiler, Türk ve İslam aksileri Kılıçdaroğlu’nu kafese almışlar, kuklaya dönüştürmüşlerdir.

KUMAR MASASINI İTİRAF ETTİLER: 7+2 formatlı masa kumar masasıdır. Bunu bizzat İYİ Parti’nin başkanı itiraf etmiştir. Sonra dönüp masadan strateji gereği kalktıklarını söylemişlerdir. Neymiş, kazanamayacak adaylarını kazandırmak için bir oyun oynamışlar. Bunlar kumpasçı, bunlar sistemci, bunlar dümenci, bunlar dubaracı, bunlar inançsızdır. Ve bu zillet ittifakına Türkiye emanet edilemeyecektir. 12 ay 21 günde yaptıkları 13 toplantının sonunda buldukları aday ise kumar masasının icazetli ve rehinli adayıdır. 19 Nisan 2023 tarihinde İstanbul’u yüz üstü bırakarak Kastamonu’ya gelen ve burada bir konuşma yapan Ekrem İmamoğlu 14 Mayıs’ta bir rejim değişikliği olacağını tez etmiş. Dünyanın en büyük Türk kentine ihanet eden şahıs rejim nedir, sistem nedir daha bunu bilmeden, bilse de asıl manasından saptırarak dehşetli bir bühtana tevessül etmiştir. Yazıklar olsun diyorum, korsan ve kanunsuz mitingler yapan belediye liderlerini oy veren vatandaşlarımıza havale ediyor, bunların ahlaken koltuklarından düştüklerini buradan açıklıyorum.

Türkiye Cumhuriyeti ulusal, demokratik, toplumsal ve üniter bir hukuk devletidir. Rejimin ismi 29 Ekim 1923 tarihinde konulmuştur. Türkiye’nin idare yapısı da 9 Temmuz 2018’den itibaren resmen uygulanmaya başlanan Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’dir. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi, Cumhuriyet’in 100’üncü yılıyla yeni yüzyılın muktedir ve muzaffer periyotları ortasında sapasağlam köprüdür. Güçlendirilmiş Parlamenter Sisteme geçmek isteyen zillet ittifakı, istikrarsızlığa, koalisyonlara, siyasi kutuplaşmalara, kesintisiz hengame ve karışıklık devirlerine pişkince geri dönmeyi hedeflemektedir. Ancak Kastamonu buna müsaade vermeyecektir. Türk milleti zemzem diye servis edilen bu zehri içmeyecektir. Geleceğin parlak sayfaları Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’yle yazılacaktır. Önder Ülke Türkiye, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’yle tecelli edecektir. Artık kelamı sizlere bırakıyor, sorduğum sorulara gök gürültüsünü aratmayacak halde yanıt vermenizi, hür iradenizin her yerden duyulmasını istiyorum:

Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın açık orta farkla tekrar Cumhurbaşkanı seçilmesini hedefliyoruz, buna var mısınız? (Evet)

Milliyetçi Hareket Partisi’nin Kastamonu’dan milletvekili çıkarmasını istiyoruz, buna takviye olacak mısınız? (Evet)

14 Mayıs’ta takdir ve tercihinizle Cumhur İttifakı’nın yanında duracak mısınız? (Evet)

Yeni bir anayasa için milletvekili sayımızı artıracak mısınız? (Evet)

Türkiye’nin gücüne güç katacak, kalıcı ve esaslı ıslahatların hayata geçmesini süreklilik içinde sağlayacak Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne dayanağınızı sürdürecek misiniz? (Evet)

Söz veriyor musunuz? Sandıklardan taşıyor muyuz? Cumhurun zaferine birlikte imza atıyor muyuz? (Evet)

Hay maşallah, Kastamonu’da bu iş bitmiş, 14 Mayıs’ın sonucu muhakkak olmuştur. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir