Borsada ‘Şimşek’ etkisi: Değer artışı yüzde 3’ü aştı

Borsada seçim sonrası ortaya çıkan üst istikametli ivme kabinede Şimşek’in yer aldığının açıklanmasıyla haftanın birinci süreç gününde de tesirini sürdürdü.

Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, günün birinci yarısında yüzde 3,57 paha kazanarak 5.297,43 puana yükseldi. Toplam süreç hacmi 44,8 milyar lira seviyesinde gerçekleşti.

Şimşek, Pazar günü gerçekleşen bölüm teslim merasiminde Türkiye’nin rasyonel bir tabana dönme dışında bir seçeneği kalmadığını lisana getirerek kurala dayalı bir Türkiye iktisadının özlenen refaha ulaşmada kıymetli olacağına dikkat çekmişti.

En fazla kazandıran ulaştırma oldu

Bankacılık endeksi yüzde 1,21 ve holding endeksi yüzde 2,39 bedel kazandı. Tüm kesim endeksleri yükselirken, en fazla kazandıran yüzde 5,23 ile ulaştırma oldu.

Analistler, global hisse piyasalarında, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) gelecek hafta yapılacak toplantıda faiz artırmayabileceğine yönelik beklentilerin güçlenmesiyle yeni haftaya müspet başlandığını söz etti.

ABD’de borç limiti krizinin geride kalmasının akabinde açıklanan makroekonomik bilgilerdeki sinyaller piyasaların istikameti üzerinde tesirli oluyor.

Cuma günü açıklanan datalara nazaran, ABD’de tarım dışı istihdam mayısta 339 bin kişi artarak beklentileri aşarken, işsizlik oranı yüzde 3,4’ten yüzde 3,7’ye yükseldi. Fed’in dikkatle izlediği ortalama saatlik çıkar ise aylık yüzde 0,3 artarak piyasa beklentilerinin altında gerçekleşti.

Faizde artışlara orta verme öngörüsü güçlendi

Analistler, istihdamın beklentilerin üzerinde artmasına rağmen işsizlik oranındaki artışla birlikte fiyatlardaki yükselişin yumuşamasıyla Fed’in gelecek hafta faiz artırımlarına orta verebileceği öngörüsünün güçlendiğini tabir etti.

Söz konusu gelişmelerle para piyasalarındaki fiyatlamalarda Banka’nın gelecek hafta yüzde 77 ihtimalle siyaset faizini sabit bırakacağı varsayım ediliyor.

Öte yandan, Hazine ve Maliye Bakanlığı görevini dün Nureddin Nebati’den devralan Mehmet Şimşek, “Hükümetimizin temel gayesi toplumsal refahı yükseltmektir. Önümüzdeki devirde bu amaca ulaşmada şeffaflık, tutarlılık, öngörülebilirlik ve memleketler arası normlara uygunluk temel unsurlarımız olacaktır.” dedi. Bahse ait haber akışı yatırımcıların odağında yer alıyor.

5.300 direnç seviyesi

Analistler, öğlenden sonra ABD’de hizmet bölümü ve bileşik Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI), fabrika siparişleri bilgileri ile birlikte Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde’ın açıklamalarının takip edileceğini belirterek, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 5.300 ve 5.400 düzeylerinin direnç, 5.100 ve 5.000 puanın takviye pozisyonunda olduğunu kaydetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir