Grand Theft Auto: Yeni oyunun görüntüleri internete sızdırıldı

Getty Images

Bilgisayar oyunu Grant Theft Auto’nun (GTA) geliştiricileri, oyunun son versiyonuna ilişkin 90’dan fazla görselin hackerlar aracılığıyla internete sızdırıldığını söyledi.

Sızdırılmış imgeler Pazar günü evvel forumlarda daha sonra da toplumsal medyada yayımlandı.

Oyunu üreten Rockstar Games, “ağ saldırısının” nasıl gerçekleştiğinin hala bilinmeyen olduğunu belirtirken manzaraların de çalındığını da doğruladı. İmajlar, “teapotuberhacker” isimli bir kullanıcı tarafından GTAForums sitesine yüklendi.

Hacker, şirket içi haberleşme uygulamalarından Slack’in kanallarına sızdığını tez ederken, yöneticileri de daha fazla sızıntı olmaması için müzakere etmeye çağırdı.

Gerek GTA 5 gerekse de GTA 6’ya ait sızabilecek kaynak kodları, datalar ve testler, şirketin faaliyetlerine ziyan verebilir.

Forumda hacker tarafından yapılan birinci paylaşım yöneticiler tarafından derhal kaldırılsa da, kelam konusu imgeler toplumsal medyada süratlice yayıldı. Rockstar’ın, imajların YouTube ve Twitter tarafından kaldırılması istikametinde talepte bulunduğu belirtildi.

Sızdırılan manzaralarda oyunun animasyon testleri yer aldı.

Uzun müddettir oyunda birinci kere bir bayan kahramanın yer alacağı söylentiler ortasındaydı. Paylaşılan imgeler de bu söylentileri doğrulamış oldu. Ayrıyeten yeniden manzaralara nazaran oyun 2002’de yayımlanan GTA: Vice City’deki üzere yeniden Miami’de geçecek.

Pazartesi günü şirket tarafından yapılan açıklamada, “oyunun yeni versiyonuna ait manzaraların bu formda paylaşılmasından duyulan büyük üzüntü” söz edildi.

Rockstar Games, oyunla ilgili çalışmaların planlandığı üzere sürdüğünü belirtti.

Şirket, yeni oyunun geliştirildiğini bu yılın başlarında duyurdu. Bu duyuru şirket paylarında yüzde 7’lik bir artışa yol açtı. Teknoloji etrafları ise oyunun 2024 ya da 2025’te yayımlanmasını bekliyordu.

Oyunun yayımlanmasını bekleyen kimi kullanıcılar, yaşananların oyunun yayın tarihini de etkileyebileceğini düşünüyor.

Ancak şirket, devam eden geliştirme projelerinin uzun vadeli olarak etkilenmesinin beklenmediğini söyledi.

“BEKLENİLENDEN DAHA İLERİDE”

Rockstar Games’i içinde bulunduran çatı şirket Take-Two Interactive Software Inc’in payları, hafta sonu yaşanan olayın akabinde piyasa öncesi süreçlerde Pazartesi günü yaklaşık yüzde 6 kıymet kaybetti.

Reuters’a konuşan Jefferies Bank’ın bir analisti, “Gördüklerimizden hareketle oyun, birçok kişinin beklediğinden daha ileride” dedi ve sızıntının oyun satışlarını etkilemeyeceğini düşündüğünü söyledi.

2013 yılında yayımlanan oyunun son versiyonu GTA 5, dünya çapında 170 milyondan fazla kopya satarak, tüm vakitlerin en başarılı oyunu unvanını elde etti.

Oyunun çevrimiçi versiyonun 2020 yılında, 900 milyon dolardan fazla gelir elde ettiği iddia ediliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir