HDP’den gözaltılara tepki: ‘Halkın iradesini çalma operasyonu’

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Merkez Yürütme Kurulu (MYK), Diyarbakır merkezli 21 vilayette gerçekleştirilen operasyonla ilgili yazılı açıklama yaptı. Ortalarında gazeteci, siyasetçi ve sanatkarların da olduğu 110 kişinin gözaltına alınmasıyla ilgili, “Bu operasyon sandıkları ve halkın iradesini çalma operasyonudur” denildi.

‘EŞ GENEL LİDER YARDIMCIMIZ HASRET GÜNDÜZ, MYK ÜYEMİZ MAHFUZ GÜLERYÜZ GÖZALTINA ALINDI’

Gözaltıların 14 Mayıs seçimlerinin arefesinde yapıldığı hatırlatılan açıklamada, “AKP-MHP iktidarı, yaşadığı panik ve kaygıyla partimize, sivil toplum örgütlerine, toplumsal dinamiklere ve muhalefete saldırmaya devam ediyor. Sabah saatlerinde Diyarbakır merkezli 21 vilayette yargı eliyle gerçekleştirilen akında ortalarında Eş Genel Lider Yardımcımız Hasret Gündüz, MYK üyemiz Mahfuz Güleryüz, üyelerimiz, gazeteciler, hukukçular ve sanatkarların da bulunduğu 100’den fazla kişi gözaltına alındı” sözleri yer aldı.

Açıklama şöyle devam etti:

“AKP iktidarı ve güdümündeki yargının gerçekleştirdiği bu taarruzun nedenini toplum da biz de pek düzgün biliyoruz. 2015’ten bu yana siyasi darbeler, katliamlar, kara propaganda, özel savaş formülleri, tehdit, şantaj ve her türlü taarruzla ömrünü uzatmaya çalışan iktidar, bu sabah gerçekleştirdiği gözaltı furyasıyla da 14 Mayıs seçimlerine yönelik yeni bir darbe sürecini başlatmıştır. Bu operasyon sandıkları ve halkın iradesini çalma operasyonudur. Bu operasyon topluma ve onun siyasi tercihlerine açık bir gözdağı ve tehdittir.

Seçim sandıklarını koruyacak, hukuksuzluklarla gayret edecek olan avukatların, kamuoyunu bilgilendirecek gazetecilerin, AKP ile alanda uğraş eden siyasetçilerimizin eş vakitli olarak hedeflenmiş olması tesadüf değildir. İktidar birinci evvel besleyip büyüttüğü çeteleri ve mafyayı alana sürerek onlara IŞİD lisanıyla toplumu tehdit ettirdi, artık de polis ve yargı marifetiyle direkt seçimlere müdahale ediyor. Sokaklarda açık açık “kafa kesme” tehditleri savuran, seçmenlerimizi çocuklarıyla tehdit eden çetelere dokunmayan yargı ve kolluk AKP ve MHP seçim kampanyasına dahil olmuştur.

‘AKP-MHP İKTİDARI ASLA KENDİSİNİ BEKLEYEN AKIBETTEN KURTULAMAYACAK’

Kaybettikçe saldırganlaşan, saldırganlaştıkça kaybeden AKP-MHP iktidarı asla kendisini bekleyen akıbetten kurtulamayacaktır. Bu ataklar AKP’nin son çırpınışlarıdır ve asla sonuç vermeyecek beyhude gayretlerdir. Bu ataklara en büyük karşılığı da halkımız ve iradesi tehdit edilen toplumsal kısımların tamamı sandıklarda verecektir. AKP, Diyarbakır merkezli operasyon ile tarihin akışını aksine çeviremeyecektir, bilakis Diyarbakır merkezli halk iradesiyle bir daha geri gelmemek üzere siyasi sahneden silinecektir.

Bu tehdit ve şantaj tertibinin sona ermesini isteyen, yıllardır uygulanan hukuksuzluklarla hesaplaşma iradesi gösteren herkesi bu hücumlara karşı açık tavır almaya çağırıyoruz. Gözaltına alınan her bir kişinin yerine binleri, on binleri sorumluluk üstlenerek seçim çalışmalarına katılmaya, sandıklara sahip çıkmaya ve darbeye karşı faal gayrete çağırıyoruz. Biz buradayız ve kesinlikle kazanacağız!” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir