Japonya ile uzlaşıya varan Çin’den Tokyo yönetimine gözdağı

Japonya ve Çin savunma bakanları, iki ülke askeri otoriteleri ortasında kurulan acil sınırın aktif işletilmesi, sürtüşme yahut çatışma olasılığından kaçınmak için askeri alandaki diyaloğun sürdürülmesi konusunda mutabakata vardı.

Japonya Savunma Bakanı Hamada Yazukazu ve Çin Savunma Bakanı Li Şangfu, Singapur’da düzenlenen Shangri-La Diyaloğu marjında bir ortaya geldi.

Görüşmenin basına açık kısmında konuşan Hamada, iki ülkenin de Doğu Çin Denizi’ndeki durum dahil birçok güvenlik derdinin bulunduğunu söyledi.

İki ülke diyaloğun sürdürülmesi için anlaştı

Hamada, Japonya ve Çin ortasında samimi müzakereler vasıtasıyla yapan ve istikrarlı bağların kurulması için efor sarf edilmesinin kıymetini vurguladı.

Görüşmede iki bakan, Japonya Öz Savunma Kuvvetleri (SDF) ve Çin ordusu ortasındaki acil durum çizgisinin, diyaloğu artıracak halde işletilmesinde anlaştı.

Çin Savunma Bakanı Li de basına açık kısımda, iki ülke münasebetlerinin Doğu Çin Denizi’ndeki egemenlik meselelerine indirgenmemesi gerektiğini belirterek, “İki taraf, bu sorunu uzun vadeli ve geniş perspektiften görmeli.” dedi.

Tayvan sorunu

Çin’in, egemenlik ihtilafı içinde olduğu Tayvan konusundaki hassasiyetini yineleyen Li, sorunun “tamamen Çin’in işi” olduğunu, Japonya’nın buna müdahale etmemesi ve Tayvan’ın bağımsızlığını savunan güçlere yanlış bildiri vermemesi gerektiğini vurguladı.

Çin’in topraklarının modülü olduğunu savunduğu Tayvan, Çin Halk Cumhuriyeti’nin kurulduğu 1949’dan bu yana fiili bağımsızlığa sahip bulunuyor. Çin ana karası ile Tayvan ortasında iç savaşın akabinde ortaya çıkan ayrılık hala devam ediyor.

Li, Japonya ile Çin askeri otoriteleri ortasında direkt telefon çizgisinin açılmasının kıymetli bir gelişme olduğunu belirterek, 16 Mayıs’ta yapılan birinci görüşmenin dostça geçtiğini, rastgele bir sürtüşme yahut çatışma olasılığından kaçınmak için yakın bağlantının sürdürülmesi gerektiğinin altını çizdi.

Hamada, görüşme sonrasında basına yaptığı açıklamada, Çin ve Rusya’nın, Japonya’nın etrafında düzenlediği ortak askeri tatbikatlara dair tasalarını aktardığını söyledi.

Kuzey Kore’nin tehditkar füze denemelerini kınadığını belirten Hamada, Tayvan Boğazı’nda barış ve istikrarın değerli olduğunu Çinli mevkidaşına ilettiğini kaydetti.

Shangri-La Diyaloğu

Merkezi Londra’da bulunan Milletlerarası Stratejik Araştırmalar Enstitüsünce (IISS) düzenlenen Shangri-La Diyaloğu, Singapur’da yapılıyor.

Bu yıl 20’incisi düzenlenen foruma, 40’ı aşkın ülkeden 600’den fazla hükümet temsilcisi, savunma bakanları, askeri yetkililer ve güvenlik uzmanları katılıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir