Kamuda ‘çift maaş’ yasağı! Artık alamayacaklar…

2018 yılında Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle; cumhurbaşkanı yardımcısı, bakanlık ve bakan yardımcılığı kadrolarına atananların varsa emeklilik yahut yaşlılık aylıkları kesilmeyeceği yönelik düzenleme yapıldı.

CHP, bu düzenlemeyi Anayasa’ya alışılmamış olduğu gerekçesiyle AYM’ye taşıdı. Müracaatta, cumhurbaşkanı yardımcısı, bakan veya bakan yardımcısı olarak görevlendirilenlerin nitelikleri itibariyle kamu vazifelisi oldukları, bu bireylerin emeklilik ve yaşlılık aylıkları ile öteki özlük haklarına ait konuların Anayasa gereği kanunla düzenlenmesi gerektiğine vurgu yapılmıştı.

“Yasak alanda kalıyor”

Mahkeme heyeti oybirliğiyle verdiği kararda şöyle görüş bildirdi:

“Cumhurbaşkanı yardımcısı ya da bakan olarak atanan kişileri bu misyona atandıkları tarihte halihazırda almakta oldukları yahut bu vazifeye atandıktan sonra hak kazandıkları emeklilik ve yaşlılık aylıklarıyla ilgili bir düzenleme getiren kural Anayasa’nın mülkiyet hakkına ait düzenleme içerdiğinden Anayasa’nın 104. unsurunun on yedinci fıkrasının ikinci cümlesi (Türkiye Büyük Millet Meclisinin birebir bahiste kanun çıkarması durumunda, Cumhurbaşkanlığı kararnamesi kararsız hale gelir) uyarınca CBK ile düzenlenemeyecek yasak alanda kalmaktadır.”

9 ay daha çift maaş alabilecekler

Mahkeme, verilen iptal kararlarının kararın Resmi Gazete’de yayımlanmasından başlayarak dokuz ay sonra yürürlüğe girmesi uygun gördü.

Buna nazaran iptal kararı 15 Aralık 2023 tarihinde yürürlüğe girecek, yeni bir düzenleme yapılmaması halinde mevcut maaşlarına ek olarak emekli maaşı da alan cumhurbaşkanı yardımcıları, bakanlar ve bakan yardımcılarının emekli maaşı kesilecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir