Kanser hastalarından ‘özel hizmet’ ücreti alan hastaneye ceza

Diyarbakır’da 2 kanser hastasından ‘kemoterapi’ ve ‘yoğun bakım ücreti’ alan özel hastaneye aldıkları fiyatın 5 katı para cezası kesti. Alınan fiyat ise, faizi ile birlikte hastaneden tahsil edildi.

Amidahaber’in haberine nazaran; Diyarbakır’da özel hastanelerin muayene ve başka süreçlerde elde ettikleri yarar ile ilgili, emsal olacak bir gelişme yaşandı. 2020 yılının Kasım ayında kanser teşhisi alan B.S, Diyarbakır’da özel bir hastaneye başvurdu. S. için kemoterapi tedavisi planlandı. Tedaviden sonra, S’ye ‘hastane hizmetleri-özel hizmetler’ ismi altında 6 bin liralık ‘ilave ücret’ faturası kesildi. Ödemeyi yapan S., fiyatın haksız formda kendisinden alındığını belirterek, iadesi için tekraren hastane ile görüştü fakat sonuç alamadı.

Diyarbakır’da yaşayan kanser hastası E.A. da, pandemi periyodunda birebir özel hastanenin ağır bakım ünitesinde tedaviye alındı. 20 gün ağır bakımda kalan E.A, için de günlüğü bin 200 liradan olmak üzere 24 bin lira fatura kesilerek, ‘ilave ücret’ alındı.

İKİ HASTA DA YARGI YOLUNA BAŞVURDU

İzmir Barosu avukatlarından Hatice Sönmez, B.S ve E.A’dan Sıhhat Uygulama Tebliği’nin (SUT) ilgili unsurlarına muhalif halde fiyat talep edildiğini tespit etti, olayı yargıya taşıdı. Sönmez, özel hastanenin 6 bin lira aldığı B.S için Kayapınar Tüketici Hakem Heyeti’ne, E.A için ise Diyarbakır 1’inci Tüketici Mahkemesi’ne başvurdu. İki hastadan alınan fiyatın ‘haksız kazanç’ olduğunu belirten Avukat Sönmez, hastaneyi Sosyal Güvenlik Kurumu’na şikayet etti. Sönmez, SUT’ta açıkça belirtilen kanser ve ağır bakım hastalarından fiyat alınmayacağına dikkat çekerek, hastane hakkında gerekli süreçlerin yapılmasını istedi.

SGK, Avukat Sönmez’in başvurusunu yerinde buldu. Özel hastanenin SUT’a ters hareket ettiğine karar veren SGK, B.S ve E.A’dan alınan 6 bin ve 24 bin liranın 5 katı meblağında hastaneye idari para cezası kesti.

Avukat Sönmez’in başvurduğu Kayapınar Tüketici Hakem Heyeti ile Diyarbakır 1’inci Tüketici Mahkemesi de, her iki kanser hastasından “hastane hizmetleri-özel hizmetler” ismi altında alınan ek fiyatın faizi ile birlikte hastalara iadesine karar verdi. (KAYNAK)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir