Keşan’ın 2,5 aylık suyu kaldı

Yaşanan kuraklık nedeniyle su kullanımına yönelik 30 Nisan 2023 tarihine kadar önlemler alındığını söz eden Helvacıoğlu, kararlara uymayanlara ‘kabahatlar kanunu’ndan ceza kesileceğini söyledi.

Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, yaşanan kuraklık nedeniyle su kullanımı konusunda alınan önlemler ile ilgili Kadıköy Barajı’nda basın açıklaması yaptı. Su düzeyinin alarm verir düzeye geleceğini ısrarla tabir ettiklerini lisana getiren Helvacıoğlu, “Kuraklık ve su sorunları yaşadığımız günlere geldik. Akan her damla suyun ehemmiyeti bugünlerde daha da hissedilir oldu. Bizlerde artık; farkındalık oluşturmaktan öteye geçip acil önlem ve sıkı tedbirler almak durumundayız. Şu an barajımızda yüzde 10 doluluk var ve bu felaket bir oran. Su düzeylerimiz alarm veriyor. Bu durumda; yalnızca Keşan Belediyesi’nin tedbirler alması asla kâfi değil. Yağış olmaması ve kuraklık yaşanması durumunda hayati bir sorun ile yüz yüzeyiz. Vatandaşlarımız ve kentin tüm paydaşları ile bir tasarruf seferberliği başlatmalıyız. Zira artık su paradan değerli, yağışların mevsim normallerinin altında kalması nedeniyle, suyumuzu korumak ismine kıymetli kararlar alacağız” dedi.

‘Kararlarına uymayanlara ceza’

Konuya ait somut çalışmaların yanında tahlile yönelik tedbirler hazırladıklarını lisana getiren Helvacıoğlu, “Bu tedbir paketimizi belediye encümenimize sunacağız. Bu kapsamda; konut ve iş yeri önlerinin ve içlerinin hortumla yıkanmaması, yüksek su tüketimi olan sanayi tesislerinde mevcut kullanımlar göz önüne alınarak kısıtlamaya gidilmesi, halı ve kilim yıkamalarının yasaklanması, kent şebeke suyu ile hortumla otomobil yıkanmasının yasaklanması, oto yıkama işletmelerinde su tüketiminin azamî 20 metreküp bölü ay olarak uygulanması, halı yıkama hamam, tuvalet vb. su tüketimi yüksek olan yerlerde ön ödemeli sayaç takılması, yeraltı suyu kullanımı varsa mekanik sayaç mecburiyeti, bahçe sulamalarının sabah ve akşam, mümkünse kuyu suyu ile ve yağmurlama, damlama sistemleri kullanılarak yapılması, park, bahçe, yeşil alan, ziraî hedefli üretim yapılan yerlerde sulamaların kısıtlandırılması, acil sulama muhtaçlığı olan yerlerin yağmurlama, damlama sulama ile kullanımın minimuma indirilmesi. Alınacak bu kararlar, su kaynağı rezervinin yeterliliğine nazaran belediye encümenince yine kıymetlendirilmek üzere 30 Nisan 2023 tarihine kadar geçerli olacaktır. Denetim ve kontroller belediyemizin ilgili müdürlükleri tarafından yapılacaktır. Belediye encümenince su tasarrufuna yönelik olarak alınacak bu kararlara uymayanlar hakkında ‘5326 sayılı kabahatler kanunu’nca cezai süreç yapılacaktır. Bu kararlar Keşan’ın geleceği için alınan kararlardır. Bilmeliyiz ki, konutta akan suyun ömrü tasarruf ile uzar. Kaynaklarımızı şuurlu kullanmak ismine alacağımız bu kolay uygulamalar tasarruf ismine değerli önlemlerdir. Tüm vatandaşlarımızı ve kentimizin tüm paydaşlarını, suyumuzu muhafazaya ve hayat kaynağımız için tasarruflu olmaya davet ediyoruz” diye konuştu.

Daha sonra kelam alan Keşan Belediyesi Su ve Kanalizasyon İşleri Müdürü Erhan Başaran da Kadıköy Barajı’nda yaklaşık 5 milyon metreküp su bulunduğunu lisana getirerek, “Bacamızın bulunduğu yere kadar yaklaşık 2,5 milyon metreküp kullanabiliyoruz. Yağış olmazsa 2,5 aylık suyumuz kaldı. Kumdere’de altı adet kuyumuz vardı. Bir kuyu daha açarak önümüzdeki günlerde etkin hale getireceğiz. Bu kuyular su gereksinimimizin yalnızca 3’te 1’ini karşılıyor. Vilayetler Bankası’nın daha evvel açtığı 6 kuyu ve 2 ek kuyu projemiz var. Bunun kredilerini istedik. 8 kuyunun hayata geçmesi için 25 milyon lira maliyeti var” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir