Memur, emekli ve asgari ücretliye ne kadar zam yapılacak? İşte masadaki zam oranı

Ekim ayı enflasyon sayıları ile Ocak artırımı 2023 için 4 aylık artırım oranı katılaştı. Yeni emekli ve memur maaşları için 2 data kaldı.

ASGARİ FİYATA NE KADAR ARTIRIM OLUR?

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Vergi Uzmanı Muhammet Bayram bahisle ilgili şu tabirleri kullandı: “Merkez Bankası evvelki yıl sonu beklentisi yüzde 60 iken yüzde 65 düzeyine çıkarmıştı. Biz bunun bir telaffuz lisanı olduğunu gerçekte bu türlü bir oranın olmayacağını söylemiştik. Yüzde 85’lik oranı şöyle okumalıyız. Bir evvelki yılın tıpkı ayına nazaran geçen enflasyondur. Aralık ayından bu vakte kadar geçen enflasyon yüzde 55 düzeyine çıktı.

Yüzde 55’lik enflasyon oranı üzerinden kıymetlendirecek olursak minimum fiyat 2021 yıl sonu prestijiyle 2.825 TL olan minimum fiyat 4 bin 253 TL’ye yükseltildi. O vakit enflasyon yüzde 34’tü. Bu artışın o periyotta fahiş artış olduğundan bahsedilmişti.

O devirde yüzde 50’lik artış yapıldı. İstihdama olumsuz tesiri olacağından bahsedilmişti. İstihdamda aşikâr mühlet yatay seyrettikten sonra istihdamda azalma olmadı. Minimum fiyattaki artışlar istihdamda olumsuz tesir yaratmıyor. Yıl başında 4253 tl olan taban fiyat temmuz ayında ikinci bir kere daha arttı ve 5 bin 500 TL’ye geldi. O periyotta yüzde 30’luk artış yapılmıştı enflasyon yüzde 42’idi. Cumhurbaşkanı Erdoğan asıl artırımın yılbaşında yapılacağını söylemişti.

“YÜZDE 75’TEN AŞAĞI ÇIKMAYACAK”

Şu andaki enflasyon sayıları yüzde 55. Şu anda her ne kadar Merkez Bankası’nın beklentisine nazaran yüzde 65’lik enflasyon öngörülse de yılsonu enflasyon beklentileri yüzde 75’ten aşağı çıkmayacaktır. Merkez Bankası bunun tekrar revize edecektir. Şayet yüzde 75 enflasyon olacağını farz edersek taban fiyatlı temmuz ayında yüzde 30’luk fark aldı. Daha evvelden almadığı evvelki periyotlardan katlandığı yüzde 40-45’lik fark var. Minimum fiyat üzerine yüzde 40’lık artış yaparsak 7 bin 700 TL civarına gelir şayet yüzde 45 artış yaparsak 7 bin 945 TL civarına gelir. Ki 8 bin lira ruhsal hudut, bu meblağ açlık hudutlarının üzerinde, en azından bu devirde açlık hududunun üzerinde bir sayı belirlenmesinde yarar var.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir