Rekabet Kurumu’ndan deprem bölgeleri için yeni karar

Rekabet Kurumu tarafından, 6 Şubat 2023 tarihinde gerçekleşen sarsıntılardan etkilenen 11 vilayet bakımından, piyasalarda ortaya çıkabilecek rekabet problemlerinin tespitine yönelik bir sektör incelemesi başlatıldı.

Rekabet Kurumu Lideri Birol Küle bahse ait yaptığı açıklamada, Türkiye’nin 6 Şubat’ta Kahramanmaraş merkezli 7,7 ve 7,6 büyüklüğünde iki büyük sarsıntıyla sarsıldığını hatırlatarak, “Meydana gelen fevkalâde şiddetli bu zelzeleler ve devamında gelen artçı sarsıntılar nedeniyle, sarsıntının merkez üssü olan Kahramanmaraş ile birlikte Adana, Adıyaman, Diyarbakır, Elazığ, Gaziantep, Hatay, Kilis, Malatya, Osmaniye ve Şanlıurfa’da 48 bini aşkın vatandaşımız maalesef hayatlarını kaybetti; binlerce bina yıkıldı ya da ağır hasar aldı” sözlerini kullandı.

Deprem bölgesinde ekonomik ve toplumsal hayatın süratle toparlanabilmesinin konutların ve işyerlerinin tekrar inşa sürecinin suratına bağlı olduğuna vurgu yapan Küle, “Böylesi büyük bir operasyonun başarısı için ise tedarik zincirlerinin sıhhatinin ve sürekliliğin sağlanması hayati kıymete sahip. Bu bakımdan başta inşaat ve lojistik olmak üzere, muhakkak dallara karşı oluşan ani ve yüksek talep karşısında kamu ve özel dal kaynaklarının en faal halde kullanılabilmesinin temin edilmesi gerekli. Bunun için de bir yandan oluşabilecek açık ve ağır rekabet ihlallerinin önlenmesi ve caydırılması; öbür yandan ise tedarik süreçlerinin aksamamasını teminen teşebbüslerin aktiflik doğurucu / rekabet yanlısı işbirliklerine yönlendirilmeleri ülkemiz için elzem, Kurumumuz için de öncelikli görevimizdir” dedi.

Küle, sorumluluklarının gereği olarak zelzele bölgesinde piyasalarda yaşanabilecek rekabet meselelerini tespitine dönük inceleme süreci başlattıklarının bilgisini vererek, “İlk kademede sarsıntı bölgesine giderek iş dünyası temsilcilerimiz ile görüşmelere başladık. Bu kapsamda Kurumumuzun misyon alanına girebilecek her türlü soru ve meselelerin iletilebileceği bağlantı kanalları hakkında bilgilendirmeler yapıldı. Önümüzdeki günlerde de bu ziyaretlerimiz devam edecektir” dedi.
Dünyada rekabet otoritelerinin inanılmaz devirlerde kendileri üzere önlemler aldığını savunan Küle, açıklamasını örneklendirerek şunları kaydetti:

“Örneğin Japonya’da yaşanan Büyük Doğu Japonya Sarsıntısı felaketi sonrasında Japonya Adil Ticaret Kurulu tarafından, yaşanan felaketten çıkar sağlama emeliyle fiyat kartellerine başvurmaya ve hâkim durumun berbata kullanılmasına karşı teşebbüsleri uyaracak nitelikte adımlar atıldı. Münasebetiyle özetle tekrar tabir etmek gerekirse, Kurumumuz tarafından başlatılan bölüm incelemesi süreciyle de, zelzele bölgesinde gerek toplumsal gerekse iktisadi toparlanma sürecini geciktirebilecek mümkün rekabetçi meselelerin hızla tespit edilerek, gerektiğinde ilgili öteki kamu kurum ve kuruluşlarıyla da eşgüdüm sağlanmak suretiyle proaktif adımların atılabilmesinin sağlanmasını hedefliyoruz. Böylece bir yandan birtakım teşebbüslerin bu periyodu ‘fırsatçılığa çevirmek’ suretiyle rekabeti kısıtlayıcı/bozucu faaliyetlerde bulunmalarını önlemeyi; öteki yandan ise bölgenin tekrar imarı ve inşası basamağında teşebbüsler ortasında gerçekleştirilebilecek işbirliklerinin rekabetçi halde tasarlanması için gerekli rehberliği sağlayabilmeyi hedefliyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir