Türkiye’nin en büyük mera ıslah projesi

TEKİRDAĞ (İGFA) – Tekirdağ’da Hayrabolu’nun Kandamış, Dambaslar, Delibedir, Kurtdere ve Karabürçek mahallelerinde gübre dağıtımı gerçekleştirildi.

Gübre dağıtım merasiminin açılışında konuşan Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanı Fatih Bakanoğulları, projenin uygulaması, son durumu ve yapılan çalışmalar vilayet ilgili bilgileri paylaştı.

Bu yıl programa alınan mahalleler ile birlikte, Türkiye’nin en büyük mera ıslah projesi 10 yılda 148 mahallede uygulandı. Projeye hala çok önemli taleplerin gelmesi, yapılan uygulamanın ne kadar yanlışsız ve yararlı olduğunu çok net göstermektedir.

Proje ile 270.399 dekar (İl Merasının % 81’i) mera alanı proje kapsamına alındı. Bu alanın 121.995 dekarına (İl merasının % 36.52’si) 2.917.650 kg 20*20*0 kompoze gübre uygulaması yapıldı.

121.995 dekar alanda 150’şer kg ot artışı hesaplandığında proje uygulama müddetince yaklaşık 36.598 ton kaba yem elde edildiği iddia edilmektedir. Vilayetimizin kaliteli kaba yem açığı göz önüne alındığı vakit, elde edilen ot ölçüsünün ehemmiyeti anlaşılmaktadır.

BAŞKAN ALBAYRAK, “TARIM VE HAYVANCILIĞIN BAŞŞEHRİ HALİNE GETİRDİĞİMİZ TEKİRDAĞ’IMIZDA ÇİFTÇİLERİMİZE OLAN DAYANAĞIMIZ DEVAM EDİYOR”

Gübre dağıtım merasiminde bir konuşma yapan Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, “2. hizmet devrimizin sonuna yaklaşırken Tekirdağ’ımızı tarım ve hayvancılığın başşehri haline getirmiş olmanın memnunluğu içerisindeyiz. Büyükşehir Belediyesi olarak kırsal kalkınmayı desteklemeye yönelik pek çok proje gerçekleştirdik. Mera Uygunlaştırma ve İdaresi projemiz de kırsal mahallelerimizin ücretsiz ot kaynağı olan meralarımızın daha verimli kullanılması için 9 yıldır uygulamaya devam ettiğimiz en büyük projelerimizden biridir. Vasıf kaybedip kâfi seviyede randıman alınamayan meraların ot randımanlarını arttırmak gayesiyle 2023 yılında 10 mahallemizi daha proje kapsamına aldık. 2015 yılında başlatmış olduğumuz Mera Uygunlaştırma ve İdaresi Projesi kapsamında toplamda, 121.995 dekar meranın ıslahını yaptık. Yapılan güzelleştirme ile ot randımanı 50 kilograma kadar düşen alanlarda randımanı 4 kat arttırarak 200 kilogram düzeyine çıkarmayı hedefliyoruz. Böylelikle ekonomik manada hayvancılık yapmak isteyen işletmeler, kaliteli kaba yem gereksinimlerinin kıymetli kısmını çayır ve meralardan karşılamış olacaktır.

“HALEN ÇOK ÖNEMLİ TALEP OLMASI, YAPTIĞIMIZ UYGULAMANIN NE KADAR GERÇEK VE YARARLI OLDUĞUNU GÖSTERİYOR”

Projemiz bu yıl programa alınan mahalleler ile birlikte, 10 yılda 148 mahallemizde uyguladık. Hala çok önemli talepler gelmeye devam ediyor. Bu da bize yapılan uygulamanın ne kadar yanlışsız ve yararlı olduğunu çok net gösteriyor. Vilayetimizin mera varlığının ?’ine denk gelen 270.399 dekar mera alanı proje kapsamına alınmıştır. Bu alanının 121.995 dekarına (İl merasının % 36.52’si) 2.917.650 kg 20*20*0 kompoze gübre uygulaması yapılmıştır. 121.995 dekar alanda 150’şer kg ot artışı hesaplandığında proje uygulama müddetince yaklaşık 36.598 ton kaba yem elde edildiği varsayım edilmektedir. Vilayetimizin kaliteli kaba yem açığı göz önüne alındığı vakit, elde edilen ot ölçüsünün değeri anlaşılmaktadır. Projemizin, ekonomimizin can damarı olan çiftçilerimize güzel olmasını temenni ediyorum. Tarım ve hayvancılığın başşehri haline getirdiğimiz Tekirdağ’ımızda çiftçilerimize olan dayanağımız devam edecek.” dedi.

Konuşmaların akabinde üreticilere gübre dağıtımı gerçekleştirildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir