Ürdün’de Filistinli mülteci çocuklardan resim sergisi

Ürdün‘de Filistinli mülteci çocukların yaptığı fotoğrafların yer aldığı “Düşün Başlangıcı” temalı stant sanatseverlerle buluştu.

Başkent Amman’daki bir sanat galerisinde açılan ve 3 gün açık kalacak stantta Filistin sıkıntısını ve tarihini anlatan 31 tablo sergileniyor.

Serginin organizatörlerinden Cuheyne Ravahne AA muhabirine yaptığı açıklamada, yaşları 10 ila 16 ortasında değişen 500 çocuğa resim kursu verildiğini, bunlardan 31’inin tablosunun da burada sergilendiğini söyledi.

Ravahne, stantta; Filistin’e dönüş, Kudüs, köy hayatı ve yöresel kıyafetleriyle Filistinlilerin işlendiği tabloların yer aldığını tabir etti.

Amman’daki El-Vahdat Mülteci Kampından Beha Matir (11), tablosunda, Filistin’e dönen bir kişiyi ve Filistin bayrağına sarılmış bir şehidi resmettiğini lisana getirdi.

Sergiye tablosuyla katılan bir başka çocuk Leyan Musa (10), vatanını arayanın Kudüs’ü görmesi gerektiğini düşündüğü için tablosunda Filistin’in başşehri Kudüs’ü çizdiğini söyledi.

Birleşmiş Milletler Filistinli Mültecilere Yardım Ajansı (UNRWA) datalarına nazaran Ürdün’de yaklaşık 2 milyon Filistinli mülteci bulunuyor.

Kaynak: AA / Laith Al – Kültür Sanat

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir