Uzmanlar ikinci gelişlerinde fark etti: İskenderun Sahili’nde tedirgin eden tespit

Kahramanmaraş sarsıntılarının akabinde TÜBİTAK, üniversitelere bölgede proje çalışmaları yapılması için davette bulundu.

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Mühendislik Fakültesi Jeoloji Mühendisliği Kısmı’ndan 8 araştırmacı, Pazarcık zelzelesi yüzey kırığı araştırması, Doğu Anadolu fay zonu, sarsıntıların fay parametreleri ve bölgedeki tesirlerinin araştırılması ve Kahramanmaraş-Pazarcık ve Elbistan sarsıntılarında oluşan geoteknik ve yapısal hasarlara ilişkin bulgularla ilgili projeler kapsamında, araştırma yapmak için zelzele bölgesine gitti. İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Jeoloji Mühendisliği Kısım Lideri Prof. Dr. Hüseyin Öztürk ise İskenderun ve Samandağ’da araştırmasını tamamladı. Prof. Dr. Öztürk, 20 Şubat’ta Hatay’ın Defne ilçesinde 6.4 büyüklüğündeki zelzelenin akabinde İskenderun Kıyısı’nı incelemek için sarsıntı bölgesine gitti. Bir buçuk metreye yakın çökme, yaklaşık 1 metre oturma tespit edildi. Prof. Dr. Öztürk, İskenderun Kıyısı’nın kıyılarının yüksek taşlar ve dalgakıranlar ile yükseltildiğini belirterek ikaz yaptı.

KIYI DENİZE GERÇEK YAYILDI

İkinci kere İskenderun Kıyısı’nda incelemelerde bulunan Prof. Dr. Hüseyin Öztürk, “İlk kere gittiğimiz vakit geniş bir arazi çalıştık. İkinci defa gittiğimizde İskenderun kıyılarını inceledik. Araştırmamız sürüyor zira yeni bir gelişme oldu. İskenderun’da 6.4’lük zelzelenin akabinde kıyılar çok etkilendi. Defne, Samandağ merkezli bu sarsıntının akabinde kıyının denize yanlışsız biraz daha yayıldığını ve çöktüğünü gördük. Bu nedenle bölge biraz daha çöktü, bu sefer sahiden limandan içeriye su girişi oldu. Balıkçı barınağı önemli olarak çöktü.

Eskiden orada denizcilere yol gösteren çakarlar vardı. Şu an su düzeyinde. Birtakım dalgalar artık çakılları parklara getiriyor. Bölge çöktüğü için parkları deniz kullanmaya başladı. Bütün bunları modelleyen bir çalışmanın peşindeyiz. Altyapı zati çökmüş durumda. En çok neresinin çöktüğünü araştırdık. Askeri bölge merkezli bir çökme var. Bir buçuk metreye yakın bir çökme gözüküyor. Birtakım yerler daha az çökmüş, 60-80 santimetre çöken yerler de var. Kıyıları doldurup kıyılarda alan kazanmak için, afete kendimizi hazırlıyoruz. Bu formda kıyılardan uzak durmamız lazım” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir