Yurt dışına giden İngiliz vekillere ‘cinsel ilişki şantajı’ uyarısı

İngiltere’de yurt dışına iş gezisi için giden milletvekillerine “cinsel münasebet tuzağı” kurulabileceği kaygısı tartışma yarattı.

The Times gazetesinin haberine nazaran, İngiltere’de Parlamentonun alt ve üst kanadı Avam ve Lordlar Kamaralarında partiler ortası parlamento kümesi APPG’ye bağlı vekillerin, “diktatörlükle yönetilen bir ülkeye” yaptıkları seyahatte otel odalarında seks çalışanları bulduğu haberleri telaşa yol açtı. Vekillerin bu durumdan odalarına girdiklerinde haberdar oldukları belirtilirken, bu durum birtakım ülkelerin İngiliz vekillere şantaj yapma olasılığıyla ilgili kaygıları arttırdı.

Konu, üyelerin sık sık yurt dışına diplomatik seyahatler düzenlediği APPG içinde denetim sisteminin zayıf olduğu tarafında tenkitlere de neden oldu.

Öte yandan bir İngiliz vekilin “müttefik bir ülkeye” yaptığı seyahatte daima genç bayan stajyerlere uygunsuz tekliflerde bulunduğu tezleri da gündeme geldi.

Bir kaynak, “Bir düşman ülke kimi uygunsuz olaylara bağ fotoğraflar elde ederek bunu bir gaye için kullanabilir” dedi. Bir diğer kaynak da bilhassa otoriter ve Batı’yla ortası bozuk ülkelere düzenlenen seyahatlerde dikkatli olunması gerektiğini kaydetti.

‘RUS BAYANLARA DÜŞKÜN VEKİLLER’

Politico sitesi, bu ay başında birtakım İngiliz vekillerin yurt dışı seyahatlerinde alkolün dozunu kaçırdıkları ve uygunsuz davranışlar sergiledikleri argümanlarını gündeme getirmişti. Yapılan bir araştırmada, birtakım erkek vekillerin gittikleri ülkelerden bayanlarla tanışmak istedikleri, kimilerinin da sık sık sarhoş olarak lokal diplomatları rahatsız ettiği ortaya çıkmıştı.

İngiliz Personel Partisi’nden birtakım vekillerin bilhassa “Rus kadınları” ile ilgilendiği ve seks çalışanlarının de olduğu partilere katıldığı tarafında savlar tartışma yaratmıştı. Bir Muhafazakar vekil de Çin’e seyahatinde seks personeliyle birlikte olmakla suçlanmıştı.

700 kişilik APPG’nin 130’dan fazla üyesi, muhakkak ülkelerle alakalar üzerine çalışıyor ve yurt dışına yaptıkları seyahatlerin tüm masrafları devlet tarafından ödeniyor. Vekiller, bu seyahatlerin diplomatik bağların geliştirilmesi açısından çok değerli olduğunu savunuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir